Remarcabilă a fost prezenţa elevilor şcolii la olimpiadele şi concursurile de profil, organizate la nivel naţional şi zonal.
Prima calificare la etapa naţională a fost obţinută în anul şcolar 1971-1972, la matematică sub îndrumarea domnului profesor Kiss Iuliu, pentru ca în anii următori numărul elevilor participanţi să crească în mod considerabil.
I. OLIMPIADE ŞCOLARE
Anul şcolar 1972-1973
Damian Alexandru, clasa a X-a A, chimie, profesor Müller Leontina.
Anul şcolar 1974-1975
Tăut Viorel, clasa a XII-a B, fizică, profesor Iepan Lucia;
Nicoară Virgil, clasa a XII-a B, fizică, profesor Iepan Lucia;
Crişan Vasile Eugen, clasa a XII-a B, fizică, profesor Iepan Lucia.
Anul şcolar 1975-1976
Crişan Viorel, clasa a XI-a B, fizică, profesor Iepan Lucia;
Câmpian Aurora, clasa a IX-a C, fizică, profesor Pop Doina, premiul III.
Anul şcolar 1990-1991
Ardelean Sonia, clasa a XI-a E, istorie, profesor Cherecheş Vasile, premiu special;
Naghi Luminiţa, clasa a IX-a A, chimie, profesor Lehene Eusebiu.
Anul şcolar 1990-1991
Ardelean Sonia, clasa a XII-a E, istorie, profesor Ţicle Eva.
Anul şcolar 1993-1994
Ardelean Simona Crina, clasa a X-a A, biologie, profesor Iriza Constantin;
Vlaicu Monica, Clasa a X-a A biologie, profesor Iriza Constantin;
Mureşan Adrian, clasa a X-a A biologie, profesor Bal Crişan Rodica, menţiune;
Naghi Luminiţa, clasa a XI-a A chimie, profesor Lehene Eusebiu;
Alb Mirela, clasa a X-a F limba franceză, profesor Corpădean Florica.
Anul şcolar 1994-1995
Gude Anca, clasa a IX-a F, limba franceză, profesor Corpădean Florica ;
Kallos Reka, clasa a IX-a F, limba franceză, profesor Corpădean Florica;
Muste Cornel, clasa a XII-a G, istorie, profesor Sabău Liviu;
Mureşan Sorin, clasa aXII-a A, istorie, profesor Crihan Zoe;
Busuioc Monica, clasa a XI-a B, istorie, profesor Ţicle Eva;
Mureşan Adrian, clasa a XI-a A, biologie, profesor Bal Crişan Rodica, premiu special;
Naghi Luminiţa, clasa a XII-a A, chimie, profesor Lehene Eusebiu;
Alb Mirela, clasa a XI-a F, limba franceză, profesor Corpădean Florica;
Pava Felicia, clasa a XI-a B, economie, profesor Crihan Zoe;
Condor Ioana Stanca, clasa a X-a F, limba franceză, profesor Corpădean Florica, menţiune.
Anul şcolar 1995-1996
Cicortaş Ovidiu,clasa a XI-a F, limba franceză, profesor Corpădean Florica, menţiune;
Lazăr Cristina, clasa a XI-a F, limba engleză, prof. Seişanu Gilda, menţiune.
Anul şcolar 1996-1997
Popescu Raluca, clasa a X-a F, limba engleză, prof. Seişanu Gilda, menţiune ;
Puşcaş Bianca, clasa a XII-a B, geografie, profesor Ţîrlea Crăciun.
Anul şcolar 1997-1998
Recean Cecilia, clasa a XI-a A, biologie, profesor Bal Crişan Rodica;
Gombos Attila, clasa a XI-a A, biologie, profesor Bal Crişan Rodica.
Anul şcolar 1999-2000
Domokos Attila, clasa a XI-a A, biologie, profesor Firicel Daniela, premiul II.
Anul şcolar 2000-2001
Onicaş Radu, clasa a XI-a A, biologie, profesor Firicel Daniela, menţiune.
Anul şcolar 2004-2005
Sîrcă Cosmin, clasa a XI-a A, biologie, profesor Marian Adriana.
Anul şcolar 2007-2008
Lung Florin, clasa a IX-a D, matematică Haimovici, profesor Revnic Vasile;
Blaga Bogdan, clasa a X-a B, matematică Haimovici, profesor Radu Niculina;
Gârboan Gabriel, clasa a X-a B, matematică Haimovici, profesor Radu Niculina;
Popan Daniela, clasa a X- a E, matematică Haimovici, profesor Chiorean Adriana;
Crişan Alexandru, clasa a XII-a E matematică Haimovici, profesor Chiorean Adriana;
Anul şcolar 2008-2009
Lung Florin, clasa a X-a D, matematică Haimovici, profesor Revnic Vasile;
Popan Daniela, clasa a XI- a E, matematică Haimovici, profesor Chiorean Adriana;
Sabou Eliza, clasa a XII –a E, matematică Haimovici, profesor Chiorean Adriana;
II. SESIUNI DE REFERATE ŞI COMUNICĂRI ŞTIINŢIFICE ALE ELEVILOR
Marian Daniel, biologie, profesor Bal Crişan Rodica, premiul I, 1983-1984;
Chira Leontin, geografie, profesor Ţârlea Crăciun, 1997-1998;
Hodiş Radu, istorie, profesor Ţicle Eva, 1999-2000;
Ilieş Vlad, istorie, profesor, Ţicle Eva, 2001-2002;
Dîrjan Doru, Briscan Camelia, chimie, profesor Toth Ecaterina, premiul III, 2007-2008;
Briscan Camelia, Paşca Iulia, chimie, profesor Toth Ecaterina, menţiune, 2008-2009.
III. CONCURSUL REVISTELOR ŞCOLARE
2003 - Revista „Accente”, profesor coordonator Pop-Papiriu Adriana;
2004 - Revista „Atomica”, profesori coordonatori Driha Mariana, Pop Doina;
2005 - Revista „Atomica”, profesori coordonatori Driha Mariana, Pop Doina;
2006 - Revista „Atomica”, profesori coordonatori Driha Mariana, Pop Doina;
2007 - Revista „Accente”, profesor coordonator Dascăl Maria Viorica;
2007 - Revista „Atomica”, profesori coordonatori Driha Mariana, Pop Doina.
IV. PROIECTE EDUCAŢIONALE
2005 - Andrei Cismaru, „Spune, NU violenţei!” , profesor coordonator Dascăl Maria Viorica
2006
Andrei Cismaru, „Drepturile copilului sunt lege”, premiul I, eseu, profesor coordonator Dascăl Maria Viorica, consilier şcolar Florian Adina.
Andrei Cismaru, Papp Iulia, Chiuz Paul, Dârjan Doru, „Drepturile copilului sunt lege”, premiul III pe echipe şi premiul special pentru film, profesor coordonator Dascăl Maria Viorica, consilier şcolar Florian Adina.
2007
Dârjan Doru, Chiş Andrada, Fazecaş Bianca, „Drepturile copilului sunt lege”, profesori coordonatori Dascăl Maria Viorica, Ilea Gabriela;
Dârjan Doru, „Next generation”, profesor coordonator Dascăl Maria Viorica.
2008
Podina Flaviu, Panc Daniela, Chiş Andrada, Nemeş Dan, Concurs Antidrog, profesori coordonatori Driha Mariana, Pop Doina;
Cuciovan Andrei, Pop Sergiu, Duma Iris, Boboş George, Concurs Naţional Antidrog „Împreună”, menţiune, profesor coordonator Remeş Viorica;
Horoi Alina, Cuciovan Andrei, Fărcaş Georgiana, Racolţa Alin, Iancu Vlad, Festivalul Naţional al Filmului de comedie „Martzobosul de aur”, premiu special, profesor coordonator Remeş Viorica;
Suciu Daniel, Concurs Naţional „Fii conştient, nu dependent!”, premiul II, profesor coordonator Remeş Viorica;
Sur Vlad, Concurs Naţional „Fii conştient, nu dependent!”, menţiune, profesor coordonator Remeş Viorica.
V. CONCURSURI SPORTIVE - PERIOADA 1993 – 2004
ATLETISM
1. Campionatul National Cros – juniori III – locul I – echipa – 1994;
2. Olimpia Pop - campioana naţională şcolară la 3000 m obstacole – 1993;
3. Cristina Iloc - campioană naţională şcolară la 5000 m – 1994;
4. Vasile Ardelean – locul II – Campionatele Naţionale Şcolare 5000 m – 1996;
5. Vlad Pasca – locul II – Campionatul Naţional Cros, juniori III - 2001;
6. Lisamona Moldovan – locul II – Campionatul National Cros – copii - 2001;
7. Paula Todoran : 2000 – 2004;
- 6 titluri de campioana naţională;
- 7 medalii de argint si bronz la Campionatele Naţionale, ( rezultate obţinute in probele de 3000 m, 5000 m , 10000 m si cros);
- participări la Campionate Europene şi Mondiale de junioare;
- componentă a lotului naţional de juniori al României;
VOLEI
- 1997 - Locul III – Campionatul Naţional – junioare II;
- 1997 - Locul II - Campionatul Naţional al liceelor cu profil sportiv;
- 1998 - Locul IV - Campionatul Naţional al liceelor cu profil sportiv;
- 2000 - Locul V - Campionatul Naţional junioare I;
- Locul I - Campionatul National al liceelor cu profil sportiv;
- 2002 - Locul IV - Campionatul National junioare II;
- 2003 - Locul I - Campionatul National al şcolilor generale.